Jak zachęcać maluchy do aktywności fizycznej? Pokaż dziecku, że sport to świetna zabawa!

Ruch jest bardzo ważny dla rozwoju dziecka – stymuluje on prawidłowy rozwój fizyczny i psychicznym, mając wpływ na dobrą pracę układów w młodym organizmie. Jak wykształcać u podopiecznych zdrowe nawyki i od najmłodszych lat zachęcać dzieci do aktywności fizycznej?

Maluchy są aktywne z natury – uwielbiają wspinać się, biegać i skakać. Nie zabraniaj im tego! To zdrowy sposób na rozładowanie pokładów energii, która wręcz buzuje w ich ciałkach. Schody zaczynają się, gdy nasze szkraby dorastają, a kolorowy wyświetlacz smartfona lub komputera wydaje się atrakcyjniejszą formą rozrywki, niż zabawa z kolegami z podwórka.

Zastanów się, w jaki sposób możesz zorganizować czas dziecka, tak aby dać mu szansę na zaprzyjaźnienie się ze sportem. Świetnym rozwiązaniem będą dodatkowe zajęcia pozaszkolne, takie jak karate, siatkówka czy np. pływanie. Porozmawiaj z dzieckiem i wspólnie wybierzcie odpowiedni trening, który dla malucha będzie też zabawą, a nie tylko narzuconym przez rodzica obowiązkiem. Jednak zajęcia sportowe nie wystarczą, aby wyrobić u dziecka zdrowe nawyki – nad tymi musisz pracować także w domu.

Rodzice odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu właściwych zwyczajów swoich pociech, ponieważ to właśnie ich zachowania i nawyki, rozwijające się dziecko odbiera jako wzorzec. Naśladowanie rodzica to naturalny element rozwoju – jeżeli Twoją misją jest zachęcenia malucha do sportu, daj mu dobry przykład. Zamiast wylegiwać się na kanapie i oglądać telewizję w weekendy, pomyśl nad aktywnościami fizycznymi, w które możesz zaangażować całą rodzinę.

Wprowadź do rodzinnego kalendarza nowy zwyczaj wspólnego uprawiania sportu. Znajdź dyscyplinę, która odpowiada każdemu domownikowi i ustalcie dzień, lub dni tygodnia, w których razem ćwiczycie. Wspólnie spędzony podczas zabawy ruchowej czas, umocni rodzinne więzi, a przynajmniej jeden trening w tygodniu to tylko chwila, na którą może pozwolić sobie każdy „zabiegany” rodzic. Co więcej – jeżeli brakuje Ci motywacji, aby wcisnąć aktywność ruchową do swojego terminarza, potraktuj sportową zabawę z dziećmi jako odpowiednik zajęć fitness.

ćwiczenia z dzieckiem

Brak Ci pomysłów na zajęcia sportowe, w które możesz zaangażować całą rodzinę? Opcji jest mnóstwo! Nawet w trzyosobowej rodzinie sprawdzą się klasyczne gry zespołowe – ważne, aby trening traktować jako zabawę, podczas której możesz też uczyć swoją pociech, na czym polega zdrowa rywalizacji. Oto nasze propozycje ćwiczeń, w które wciągną się zarówno mali, jak i duzi sportowcy.

Trampoliny

Parki trampolin stają się coraz popularniejsze i można znaleźć je w wielu dużych miastach. Gwarantujemy, że Twoja pociecha z radością będzie zbierać się na takie sportowe wyjście. To super aktywność, która zmęczy dziecko, a Tobie pozwoli spalić dużo kalorii, jeżeli aktywnie zaangażujesz się w skakanie.

Wycieczka rowerowa

Rodzinne wycieczki rowerowe pozwalają cieszyć się pięknem natury i zwiedzać okolice miasta, o których wcześniej być może nawet nie miałeś pojęcia. Podczas jazdy możesz się zrelaksować i odetchnąć od codziennych problemów, podczas gdy twoja pociecha będzie czerpać radochę z pedałowania.

Pamiętaj, aby prędkość jazdy dostosować do tempa dziecka – jedź spokojnie, bez pośpiechu, nie traktuj rodzinnej zabawy jak wyścigu. Rowery to świetna forma wspólnego spędzania czasu wiosną i latem. W chłodniejszym sezonie rowerowe wycieczki zastąp inną formą aktywności.

wycieczka rowerowa

Rolki albo łyżwy

Jazda na rolkach to sport, na który nikt nie jest za stary. Jest to też znacznie zdrowsza alternatywa dla biegania, dużo bezpieczniejsza dla stawów. Dzieci będą się świetnie bawić, próbując opanować nowe triki i style jazdy, podczas gdy ty możesz potraktować wspólną aktywność jako regularny trening. Jeżeli codziennie obiecujesz sobie biegać przed pracą, ale nic z tego nie wychodzi, być może to rozwiązanie dla was! Zimą rolki warto zastąpić łyżwami.

Wyjście na basen

Pływanie to sport, który możecie uprawiać niezależnie od pory roku. Każde dziecko uwielbia pluskać się w wodzie, a systematyczne wizyty na basenie pozytywnie wpływają na sylwetkę, postawę oraz zdrowie. Jeżeli jako rodzic nie umiesz dobrze pływać, wybierz płytszy basen, w którym bez problemu możesz stać z głową nad wodą, tak aby móc w razie potrzeby być gotowym do asekuracji dziecka.

Możliwości na wspólną zabawę poprzez sport jest mnóstwo! Zapytaj dziecko co chciałoby robić z rodzicami – pozwól mu wybrać sporty, które mają stanowić rodzinną rozrywkę i nie bój się być częścią drużyny. Nie bagatelizuj istoty wpływu, jaki zachowanie rodzica ma na nawyki dziecka. Od najmłodszych lat ucz swoje pociechy, że aktywność fizyczna to nie przykry obowiązek, a świetna zabawa i możliwość rozwijania pasji.